Program Erasmus+
Akcja 1 - Mobilność edukacyjna

środa, 13 maja 2015

Wyjazd 2 – Kurs komputerowy i zajęcia w terenie


„Dziś miałam okazję obserwować zajęcia komputerowe prowadzone w ramach projektu „Leveraging the Digital & ICT Competences of Senior Women to Extenuate the Knowledge Divide” (LIST: http://www.ictwomen.eu/). Bylo to ostatnie spotkanie szkoleniowe w ramach którego starsze kobiety doskonaliły swoje kompetencje komputerowe pod okiem nie tylko wyszkolonego nauczyciela ale i młodych osób przygotowanych do wspierania ich w czasie nauki. Zajęcia te zaprojektowane zostały w ten sposób by po krótkim wykładzie i prezentacji prowadzonych przez nauczyciela seniorzy ćwiczyli prezentowane umiejętności z pomocą młodych wolontariuszy.Pod koniec zajęć odbyła się sesja ewaluacyjna i zamykająca część szkoleniową projektu - w jej ramach miałam możliwość posłuchać o tym, jak tego typu zajęcia są odbierane przez uczestniczki, jak wyglądał przebieg projektu, jakie są pierwsze wnioski z jego realizacji.

Po warsztatach i krótkiej przerwie na lunch przyszedł czas na udział w zajęciach poza salą szkoleniowa. Tym razem umożliwiono mi uczestniczenie w ciekawych zajęciach poświęconych historii kobiet w Glasgow (Women in Glasgow’s Story). Wraz z entuzjastycznie nastawioną grupą seniorów zwiedzaliśmy przemysłową część miasta, poznając miejsca związane z ważnymi dla tego miasta kobietami. Miejsca które odwiedzaliśmy były tak ciekawe, a opowieści prowadzącego zajęcia Ronniego tak wciągające - iż ani się obejrzeliśmy z planowanego dwugodzinnego spaceru zrobiła się prawie czterogodzinna wyprawa.


Zajęcia zakończyliśmy w zimowym ogrodzie pijąc kawę i rozmawiając z seniorami o motywacjach podejmowania aktywności edukacyjnej, rodzajach zajęć, które są dla nich najciekawsze, formach i realizacji, które najbardziej im odpowiadają. Miałam tez możliwość omówienia zajęć z prowadzącym, który chętnie podzielił się ze mną swoimi materiałami szkoleniowymi i spostrzeżeniami z wieloletniej już pracy ze starszymi uczniami, udzielając wiele cennych wskazówek do pracy z seniorami."
3 komentarze:

 1. Anonimowy17 maja, 2015

  Ciekawe te zajęcia w terenie, można gdzieś zobaczyć więcej zdjęć z nich?

  OdpowiedzUsuń
 2. Więcej zdjęć z wyjazdu można znaleźć na facebookowej stronie Akademii: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1080477815315137.1073741851.160953717267556&type=1 Zachęcamy do oglądania i komentowania!

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy30 maja, 2015

  Pracownia komputerowa robi wrażenie, choć i u nas już są takie, a jak z programem nauczania, czego uczą się seniorzy w Glasgow?

  OdpowiedzUsuń