Program Erasmus+
Akcja 1 - Mobilność edukacyjna

poniedziałek, 6 lipca 2015

Wyjazd 3 – Pierwsze wrażenia z Paryża


Pani Maria Gawlik, która od wielu już lat prowadzi wolontariacko w Akademii zajęcia języka francuskiego, rozpoczęła udział w szkoleniu dla nauczycieli francuskiego jako języka obcego (FLE) we Paryżu. Mimo godzinnego opóźnienia samolotu z Frankfurtu do miejsca szkolenia Pani Maria bezpiecznie doleciała do stolicy Francji i przesyła nam swoje pierwsze wrażenia. 

Pierwsze doświadczenia lokalne nie były łatwe: „Zaklinowałam się na stacji Luxemburg w przejściu do metra. Wrzuciłam bilet, otwarło się, lecz nie zdążyłam przejść. Okazało się, że ja miałam wejść, a raczej wyjść inną bramką. A miły aspekt – Paryż, przynajmniej na lotnisku Charles de Gaulle, pachnie lawendą.”


W poniedziałek o poranku Pani Maria udała się do Accord gdzie w pierwszej kolejności sprawdzano jej poziom znajomości języka francuskiego. W drodze na zajęcia spotykają ją kolejne zaskoczenie komunikacyjne: „trzeba patrzeć kierowcy w oczy i dać mu znać ręką, ze chce się wysiąść. Inaczej się nie zatrzyma! Na przystanku w środku miasta!”.Po sprawdzianie z francuskiego Pani Maria została przypisana do odpowiedniej grupy szkoleniowej – bardzo międzynarodowej i międzypokoleniowej:
Pierwszy dzień zajęć był długi i intensywny. Poza pracą w grupie Panią Marie czekał indywidualny coaching na tematy pedagogiczne. „Rozmowa z doradcą pedagogicznym była bardzo interesująca. Dyskutowałyśmy o tym jak pracować na dokumentach bieżących (les documents authentiques).” 


W trakcie tego wyjątkowego warsztatu Pani Maria doskonaliła swój warsztat pracy jako nauczyciela, wzbogacając swoje kompetencje metodyczne. Uczyła się jak przygotowywać własne materiały szkoleniowe, które z jednej strony będą interesujące dla uczestników zajęć, z drugiej zaś będą pozwalały na osiąganie założonych celów dydaktycznych. Coach, z którym pracowała nasza lektorka, odpowiadał też na wiele pytań i wątpliwości dotyczących własnych metod pracy Pani Marii, które stosuje w swojej codziennej pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz